Verify Your Spool – weryfikacja szpuli

Weryfikacja jakości filamentu z wykorzystaniem autorskiego systemu „Verify Your Spool”.

Filament do druku 3D to materiał termoplastyczny o określonej średnicy nawinięty na szpulę z tworzywa sztucznego lub kartonu. Chociaż dla większości osób wydaje się to być prostym produktem do wytworzenia, produkcja wysokiej jakości filamentu wymaga wielu czynników wpływających na finalny efekt, co sprawia, że jest to proces bardzo wymagający.

Stała średnica i owalność materiału są kluczowymi czynnikami wpływającymi na jakość i ciągłość procesu druku 3D, dlatego tak ważne jest, aby utrzymać je na stałym poziomie. W tym celu opracowaliśmy autorski system „Verify Your Spool” („zweryfikuj swoją szpulę”), dostępny tylko i wyłącznie w naszej ofercie, który umożliwia łatwą weryfikację jakości wyprodukowanego przez nas filamentu w czasie rzeczywistym, dając użytkownikowi końcowemu pewność, że produkt spełni jego wymagania.

Czynników jakie wpływają na jakość filamentu jest wiele:

 • jakość surowców – materiał bazowy oraz dodatki naturalne lub chemiczne
 • skład chemiczny – właściwy dobór ilościowy poszczególnych składników, który gwarantuje odpowiedni efekt końcowy na poziomie wydrukowanej części, a z drugiej zapewnia prostą i powtarzalną pracę na drukarce 3D
 • suszenie i niska wilgotność – większość tworzyw sztucznych wykorzystywanych w druku 3D jest higroskopijna, tzn. że pochłania wilgoć z otoczenia; zbyt wysoka wilgotność powoduje, że materiał się degraduje, ma obniżone właściwości fizyczno-chemiczne i w konsekwencji staje się problematyczny w druku 3D
 • stabilność mieszanki i wysoka jakość poszczególnych komponentów linii produkcyjnej – w tym stosowanie systemów kontroli poszczególnych etapów wytwarzania materiału
 • doskonała średnica i owalność – filamenty do druku 3D są produkowane w dwóch wariantach: 1.75 mm i 2.85 mm; skoki średnicy filamentu o 0.05 mm lub więcej mogą sprawić, że proces druku 3D przestanie być stabilny i pojawią się problemy z jego przetwarzaniem na drukarce 3D (w skrajnych przypadkach układ drukujący może się zablokować / zapchać); to samo dotyczy owalności – im bardziej „okrągły” jest filament, tym bardziej płynna jest praca z nim.

Wydajna produkcja i utrzymanie stałych wartości filamentu – klucz do jakości procesu druku 3D.

Aby zapewnić wysoką jakość filamentu, konieczne jest nie tylko odpowiednie skomponowanie mieszanki, lecz również utrzymanie stałych wartości jego średnicy, owalności oraz jednorodności. W przypadku wykorzystania materiału o średnicy 1.75 mm, nie można dopuścić do sytuacji, w której średnica filamentu nagle wzrasta na przykład do 2.20 mm lub spada do 1.30 mm, gdyż może to znacząco wpłynąć na jakość oraz ciągłość procesu druku 3D. Podobnie, nieakceptowalne są nieprawidłowości w postaci przebarwień lub niejednorodnych koncentracji dodatków na różnych fragmentach materiału (np. zbyt wysoka koncentracja materiału kompozytowego na kilku kolejnych metrach bieżących filamentu).

Kolejnym istotnym czynnikiem jest wydajność produkcji. W przypadku naszej firmy, oprócz wykorzystania wysokowydajnych linii produkcyjnych, cechuje ich doskonała optymalizacja technologiczna oraz wykorzystanie zaawansowanych systemów pomiarowych, co przekłada się na zapewnienie doskonałej jakości materiału.

Podczas produkcji filament jest stale mierzony w dwóch osiach z dokładnością ± 0.8μm. Aby mieć pewność, że wynik pomiaru jest wiarygodny, stosujemy certyfikowane mierniki laserowe zaprojektowane przez renomowaną szwajcarską firmę. Informacje jakie są zbierane przez system to przebieg średnicy z całej długości szpuli, średnia średnica, owalność i odchylenie standardowe dla każdego kilograma wyprodukowanego i nawiniętego na szpulę materiału. Dane są archiwizowane przez nasz system i katalogowane. Każda wyprodukowana szpula filamentu otrzymuje swój własny identyfikator, po którym system zwraca komplet informacji na temat procesu produkcyjnego.

Można to sprawdzić w aplikacji Verify Your Spool. Na każdej szpuli filamentu Spectrum znajduje się naklejka z kodem QR, który przekierowuje użytkownika do szczegółowego raportu na temat produkcji tej konkretnej partii materiału. W raporcie znajdują się m.in. następujące informacje:

 • gatunek materiału i jego nazwa handlowa
 • kolor
 • średnica nominalna
 • średnia średnica
 • owalność
 • wykres prezentujący skoki średnicy i owalności w trakcie produkcji, wskazujący czy trzyma on wartości brzegowe
 • odchylenie standardowe
 • data produkcji.

Gwarancja jakości filamentu

„Verify Your Spool” stanowi niepodważalny dowód na wysoką jakość naszego filamentu i potwierdza, że nasze zapewnienia na temat jego jakości są w pełni uzasadnione. Bez względu na liczbę zamówionych szpul filamentu – czy to 5, 500 czy 5000 – każda z nich charakteryzuje się nieco różnymi, ale bardzo zbliżonymi parametrami. Można stwierdzić, że naszym klientom udostępniamy wgląd w nasz wewnętrzny system jakości. Jesteśmy przekonani o jakości naszego produktu i zachęcamy naszych klientów do samodzielnej weryfikacji. 

Spectrum w sieci Nasz Instagram

Bogata oferta filamentów

Portfolio ponad 50 filamentów o wszechstronnym zakresie właściwości i zastosowań.

Wysoka jakość produktów

Innowacje, know-how w zakresie wytłaczania i najwyższej jakości filamenty to filary filozofii Spectrum. Nasz zespół nieustannie pracuje nad rozwojem nowych materiałów i ich zastosowaniami.

Polska produkcja

Wszystkie oferowane filamenty wytwarzane są w 100% w Polsce.

Profesjonalna pomoc techniczna

Wykwalifikowany zespół służy wiedzą na każdym etapie od doboru materiału aż po ostateczne efekty wydruku.

Nie wiesz co wybrać?

Porównaj filamenty

Dodano:

Porównaj filamenty Wyczyść
facebook twitter youtube vimeo linkedin instagram whatsup