Produkcja

Filament do drukarek 3D produkowany jest metodą swobodnego wytłaczania. Jest to jedna z najtrudniejszych technik przetwarzania metodą ekstruzji, ze względu na szczególnie duży wpływ parametrów procesu na wymiary produktu i homogenizację materiału.

Podczas produkcji filamentu Spectrum materiału jest mierzony w sposób ciągły w 2 osiach z dokładnością 0.8µm, co pozwala na uzyskanie wysokiej jakości produktu końcowego. Na dowód tego Spectrum Filaments wprowadziło jako jeden z nielicznych producentów na świecie możliwość zaprezentowania online indywidualne parametry dla każdej wyprodukowanej szpuli:

 • wykres średnicy na całej długości filamentu,
 • średniej średnicy z całej szpuli,
 • owalności,
 • odchylenia standardowego.

Precyzyjna kontrola jakości gwarantuje, że produkty Spectrum Filaments spełniają rygorystyczne wymagania rynkowe.

1

WYBÓR SUROWCA I OSUSZANIE

Wszystko zaczyna się od starannego wyboru najwyższej jakości polimeru. Dodatkowo podstawą całego procesu jest profesjonalna wiedza z zakresu wytłaczania. Polimer użyty do produkcji filamentu dostarczany jest w postaci bezbarwnej granulki. Niezwykle wrażliwe cząstki granulatu należy dokładnie wysuszyć przed ekstruzją. W celu osuszenia pellet transportowany jest do systemu suszenia za pomocą podajników pneumatycznych.

2

WYTŁACZANIE

Wytłaczarka jest kluczowym elementem linii odpowiedzialnym za homogenizację polimeru. Pellet przechodzi przez kilka ogrzewanych stref transportowanych ślimakiem plastyfikującym. Proces ten pozwala materiałowi stopić się i zmieszać z kolorowym pigmentem lub innymi dodatkami. Aby uzyskać stałą średnicę i jednorodny filament, wymagana jest ścisła kontrola ciśnienia na każdej strefie wytłaczarki.

3

CHŁODZENIE

Kolejny kluczowy element całego procesu produkcyjnego to chłodzenie. Konieczne jest utrzymanie temperatury i czystości chłodziwa, ponieważ mają one znaczący wpływ na produkt końcowy. Pierwszy etap chłodzenia zwany „ciepłą kąpielą zapobiega niekontrolowanemu skurczowi materiału i wpływa na jakość powierzchni. W końcowym etapie filament jest wprowadzany do zimnej kąpieli wodnej, co pozwala na efektywne odprowadzanie ciepła z żyłki.

4

POMIAR ŚREDNICY

Podczas produkcji materiał jest mierzony w sposób ciągły w 2 osiach z dokładnością 0.8µm. Aby mieć pewność, że wynik pomiaru jest wiarygodny, używamy certyfikowanych mierników laserowych zaprojektowanych przez znaną na całym świecie i renomowaną szwajcarską firmę. W końcowym etapie zebrane dane trafiają do naszej bazy danych, co umożliwia użytkownikowi końcowemu sprawdzenie parametrów online indywidualnie dla każdej wyprodukowanej szpuli. Precyzyjny pomiar gwarantuje, że nasze produkty spełniają rygorystyczne wymagania rynku.

5

PROCES NAWIJANIA

Jakość nawijania jest często niedoceniana, ale każdy wie, jak ważny jest ten czynnik, jeśli chodzi o druk 3D. Splątania filamentu można uniknąć tylko wtedy, gdy szpula jest odpowiednio nawinięta, dlatego zwracamy uwagę na ten ostatni etap procesu produkcyjnego i nieustannie pracujemy nad jego udoskonaleniem.

6

KONFEKCJONOWANIE

Każda szpula z filamentem marki Spectrum jest pakowana próżniowo i zawiera środek osuszający z żelem krzemionkowym. Do pakowania próżniowego używamy folii z zamkiem ZIP, co pozwala użytkownikowi końcowemu na ponowne, dokładne zapakowanie filamentu po użyciu i zapobiega wchłanianiu wilgoci. Każda szpula zawiera informację o rodzaju materiału, średnicy i zalecanej temperaturze drukowania. Na końcu filament umieszczany jest w kartonowym pudełku, które dodatkowo jest foliowane.

Are You interested? Stay in touch

  Bogata oferta filamentów

  Portfolio ponad 50 filamentów o wszechstronnym zakresie właściwości i zastosowań.

  Wysoka jakość produktów

  Innowacje, know-how w zakresie wytłaczania i najwyższej jakości filamenty to filary filozofii Spectrum. Nasz zespół nieustannie pracuje nad rozwojem nowych materiałów i ich zastosowaniami.

  Polska produkcja

  Wszystkie oferowane filamenty wytwarzane są w 100% w Polsce.

  Profesjonalna pomoc techniczna

  Wykwalifikowany zespół służy wiedzą na każdym etapie od doboru materiału aż po ostateczne efekty wydruku.

  Nie wiesz co wybrać?

  Porównaj filamenty

  Dodano:

  Porównaj filamenty Wyczyść
  facebook twitter youtube vimeo linkedin instagram whatsup