Druk 3D materiałów ceramicznych w technologii FDM/FFF to nowa technologia formowania addytywnego elementów ceramicznych, która znajdzie zastosowanie głównie w sferze wytwarzania prototypów i niewielkich serii produkcyjnych detali o skomplikowanych geometriach, jakich nie można wyprodukować przy użyciu innych technik wytwórczych. Po uformowaniu modelu przez drukarkę 3D, detale wymagają odpowiedniego post-processingu, w który wchodzą m.in. odspojenie oraz spiekanie.
Ceramiczne filamenty Spectrum bazują na poliamidzie, co odróżnia je od innych, pokrewnych materiałów do druku 3D w formie drutu, wykorzystujących metal, które bazują np. na stosunkowo toksycznym POM. Detale drukują się w bardzo niskich temperaturach, na poziomie 150-160°C przy temperaturze stolika roboczego na poziomie 40-50°C.
Po zakończonej pracy detal można poddać typowej obróbce w postaci usunięcia struktur podporowych, szlifowania powierzchni (która staje się błyszcząca), czy nawiercania. Następnie należy przeprowadzić tzw. odspajanie, czyli usuwanie środków wiążących. W zależności od gatunku ceramiki zawartej w filamencie, może mieć on różną formę ? np. kąpiel w dedykowanym, powszechnie dostępnym środku chemicznym (np. aceton). Ostatni element obróbki to wypiekanie w piecu.
Wszystkie modele 3D zaprezentowane na zeszłorocznych targach Formnext 2019 zostały wykonane na drukarce 3D BCN3D Sigma, co potwierdza, że doskonale sprawdzają się w środowisku desktopowym.
Nowe ceramiczne filamenty Spectrum bazują na najbardziej powszechnych materiałach z nowoczesnej ceramiki:
- węglik krzemu SSiC
- azotek krzemu Si3N4
- tlenek glinu Al2O3
- tlenek cyrkonu ZrO2